Chusty do noszenia dzieci

Jaka jest najlepsza chusta do noszenia dziecka?

 

Chusta dla noworodka - jak wybrać pierwszą chustę i kiedy zacząć chustonoszenie?

Jeśli nie ma przeciwwskazań, dziecko przyszło na świat zdrowe i mama czuje się dobrze - możesz zacząć noszenie niemowlaka już od pierwszych dni. Bardzo istotny jest pierwszy kontakt tuż po porodzie skóra do skóry i każda mama ma do niego prawo zarówno po porodzie naturalnym jak i po cesarskim cięciu.

Kangurować można także wcześniaki, natomiast w chuście można je nosić dopiero gdy osiągną 2 kg wagi. Możemy wypunktować pewne kryteria wyboru, którymi należy kierować się podczas zakupu pierwszej chusty:

Chusta skośnokrzyżowa czy chusta żakardowa?

Jako pierwszą chustę do noszenia dziecka polecamy chustę tkaną. Chusta tkana wyróżnia się splotem jakim została utkana, a ten polecany na początek to splot skośno-krzyżowy lub żakardowy. Chusta utkana w taki sposób świetnie współgra z dzieckiem, sprawia, że pozycja dziecka jest prawidłowa.. W takiej chuście nie jest możliwe zbyt mocne dociągnięcie czy powstanie nierównomiernych naprężeń materiału.

Jaki wybrać skład chusty do noszenia niemowląt

Chusty do noszenia dzieci i niemowląt mają w składzie bawełnę i/lub różne domieszki. Niektóre z nich nadają chuście śliskość (np. bambus, tencel), a inne twardość (len). Chusty bawełniane (mające 100% bawełny w składzie) są najbardziej polecane jako ta pierwsza chusta do noszenia dzieci. Bawełna najlepiej współpracuje, szybko mięknie, łatwo się dociąga i jest przewidywalna. Jeśli szukasz chusty na lato, to przeczytaj ten artykuł.

Wzory i sploty chust do noszenia dzieci

Chusty tkane splotem skośno-krzyżowym, takie jak tutaj, najczęściej mają wzór w pasy lub są jednolite/jednokolorowe, wynika to ze sposóbu ich tkania.

Chusta żakardowa - daje dużo większe możliwości wzornictwa, a także użytych splotów, tutaj niemalże ogranicza nas wyobraźnia.

Chusta tkana splotem serduszkowym - to z kolei chusta gruba, mięsista, o wysokiej gramaturze, polecana najbardziej do noszenia starszaków, chociaż nie brakuje osób, które jej używają jako chusty do noszenia niemowląt.

W naszej ocenie najlepsza pierwsza chusta do noszenia dziecka to chusta w pasy lub gładka, ale z różnie oznaczonymi krawędziami lub chusta żakardowa z kolekcji Cube. Takie chusty do noszenia dzieci i niemowląt podczas dociągania pracują równomiernie - to znaczy, że nauka wiązania jest efektywna, a Ty od razu widzisz czy tkanina układa się s ymetrycznie na ciele dziecka. Różnokolorowe krawędzie pozwolą szybciej rozróżnić dolną krawędź od górnej i tym samym - szybciej opanować wiązanie chusty. Ważne, by same krawędzie były podwinięte i przeszyte. Środek chusty powinien być zaznaczony metką. Wszystkie chusty Little Frog mają oznaczony środek chusty.

Gramatura chusty

Grubość chusty do noszenia dziecka określa tzw. gramatura, która wyrażona jest w gramach tkaniny przypadających na metr kwadratowy - g/m2.

Im grubsza tym ma większą nośność, lecz może jednocześnie trudniej się dociągać. Jednak jeśli opanujemy technikę poprawnego dociągania chusty to żadna gramatura nie będzie nam straszna i bez problemu zamotamy się w każdą chustę. Gramatura pierwszej chusty powinna oscylować wokół 190-240 g/m2. Tutaj znajdziesz propozycje chust w rozmiarze 4,6m

Jaką długość chusty do noszenia dziecka wybrać?

Długość chusty zależy od rodzaju wiązania, jakie będziemy wykonywać a także od naszych gabarytów. <óżne wiązania wymagają różnej długości chusty - są mniej lub bardziej "chustożerne"

W jaki sposób wybrać właściwą długość chusty?

Zwróć uwagę na:

  • a) rodzaj wiązania 

    Są dwa podstawowe wiązania chusty odpowiednie dla noworodka: kangurek i kieszonka. Kangurek wymaga krótszej chusty, wiązanie typu kieszonka - dłuższej. Noworodka można bezpiecznie nosić także w chuście kółkowej (z przodu), należy jednak pamiętać, by krawędź chusty była odwrócona.

  • b) posturę noszącego - nasz rozmiar nie wpływa aż tak bardzo na potrzebę wyboru dłuższej lub krótszej chusty, jednak patrząc na tabelkę łatwo zauważyć różnice między długością chusty proponowanej kobiecie i mężczyźnie - warto dokonać wyboru pod osobę, która będzie częściej nosić dziecko lub po prostu kupić dłuższą chustę.

Nowa chusta do noszenia dziecka czy używana chusta do noszenia dziecka? Jaką kupić chustę?

To oczywiście zależy od naszego budżetu oraz gustu. Przyjęło się, że używana chusta jest lepsza, ponieważ jest już "złamana" (to znaczy bardziej miękka). Jednak obecnie wszystkie chusty nowe są już odpowiednio zmiękczone, i można ich od początku używać.

Jeżeli nie wiemy jaka chusta będzie nam potrzebna warto spotkać się z doradcą noszenia, który zwykle ma przy sobie różne chusty i podczas nauki wiązania będziecie mieli możliwość, by je od razu przetestować.

pixel