Dlaczego warto nosić w chuście

2024-11-20
Dlaczego warto nosić w chuście

Dlaczego warto nosić? Zalety noszenia dziecka w chuście.

 

Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie nienarodzone jeszcze dziecko w brzuchu mamy.

A potem następuje poród… wydarzenie graniczne, niezwykłe, przełomowe …
nagle otwiera się ogromna przestrzeń, robi się jasno, zimno i w dziecko uderza feeria wrażeń: dźwięków, dotyków, barw, zapachów. Pomyślmy chociażby o zapachach.Do tego maluch jest jeszcze niedojrzały i potrzebuje dużo naszego wsparcia, łagodności i szacunku przy podnoszeniu, noszeniu, ubieraniu, braniu na ręce. W pierwszych tygodniach życia maluszki zwykle najlepiej czują się w bezpośrednim kontakcie z rodzicem, gdy czują zapach opiekuna, jego ruchy, gdy mają ograniczoną przestrzeń, gdy są blisko źródła pokarmu, gdy mogą się odciąć od nadmiaru bodźców i zasnąć w najbezpieczniejszym miejscu na świecie: w ramionach rodzica. 

Bliskość rodzica buduje pierwotną, bazową relację dziecka ze światem. To my jesteśmy źródłem ukojenia i regulacji dla naszych dzieci. Pamiętajmy, że rozwój psychiczny i emocjonalny nierozerwalnie łączy się z rozwojem fizycznym, dlatego mówimy o rozwoju psychoruchowym. 

Pamiętajmy też, że rozwój motoryczny malucha odbywa się w dużej mierze w kontakcie dziecka z podłożem, warto więc kłaść dziecko na macie, by mogło ćwiczyć swoje naturalne umiejętności i rozwijać się w swoim rytmie. Chusta do noszenia dziecka zaspokaja u niego przede wszystkim potrzebę bezpieczeństwa, ale też bliskości, dotyku, więzi, wspólnoty, komfortu… Nasze maluchy uczą się też dzięki temu regulować swoje emocje i reakcje swojego ciała poprzez kontakt z naszymi emocjami i naszym ciałem. Mamy na siebie nawzajem duży wpływ i budujemy jedyną w swoim rodzaju nić relacji.

 A rodzice? Co zyskują? Chusta do noszenia daje również im poczucie bezpieczeństwa, bliskości, dotyku, więzi, wspólnoty, komfortu, ale też swobodę, wolność, współodpowiedzialność, niezależność, poczucie własnej wartości (rodzicielskich kompetencji) i wiele innych. Prócz tego, że chustonoszenie zaspokaja tak wiele potrzeb naszych i malucha, jest też ogromnym dobrodziejstwem rozwojowym. Prawidłowo zamotany maluszek dostaje niezwykłe wsparcie i bodziec do rozwoju. Pobudzamy wszystkie zmysły, w tym te trzy niezwykle ważne:

    • Dotyku - z receptorami umieszczonymi w skórze, odbierający lekkie i głębokie bodźce dotyku, nacisku, zimna, ciepła, bólu.
    • Proprioceptywny - odbierający bodźce z mięśni i ścięgien, a informujący mózg o położeniu ciała i jego części w przestrzeni i o tym, jakie ciało wykonuje ruchy
    • Przedsionkowy - informujący o położeniu i ruchach głowy w stosunku do otoczenia, zwany też zmysłem równowagi, poprzez receptory w uchu wewnętrznym, rozwija się dzięki kołysaniu.

 Dzięki pobudzaniu tych trzech ośrodków wspieramy dziecko w rozwoju, dajemy mu pierwsze darmowe zajęcia z integracji sensorycznej, uczymy koordynacji ruchowej, pobudzamy czucie głębokie, wspieramy też przyszły rozwój mowy.

Dziecko, które czuje się bezpiecznie, mniej czasu i energii poświęca na sygnalizowanie swoich podstawowych potrzeb, zatem więcej czasu spędza w stanie tzw. cichej czujności, w którym to chłonie świat, poznaje wszystko co wokoło, najchętniej ludzkie twarze. Niezwykle ważną zaletą noszenia jest też wydzielająca się przy bezpośrednim kontakcie skóra do skóry oksytocyna – hormon miłości i przywiązania, odpowiadający zarówno za wyrzuty mleka, jak i za nawiązanie więzi z dzieckiem, uruchomienie się mechanizmów opiekuńczych, no i za stan błogości, w który wpadamy, gdy karmimy, nosimy, masujemy.

 Zatem zachęcamy Cię do budowania bliskości z Twoim dzieckiem i mamy nadzieję, że chusty do noszenia dzieci będą jednym z narzędzi, które Ci w tym pomogą.

 

tekst: Anna Zin Trenerka w Akademii Noszenia Dzieci, Akredytowana Doradczyni Akademii Noszenia Dzieci, Certyfikowana Doradczyni Noszenia Die Trageschule Dresden (R)

 

pixelpixel